W sobotę 11 marca 2017 roku w Górach Bialskich po raz drugi zawodnicy zmierzyli się techniką klasyczną w maratonie narciarskim SGB Ultrabiel na dystansie 60 km oraz w biegach towarzyszących na 30 km i 15 km. Zawody były finałem Pucharu Polski PZN Amatorów w biegach narciarskich. Uczestników przyjeżdżających na polsko-czeską granicę, gdzie odbywały się zawody, czekało w tym roku wiele nowości.

SGB Ultrabiel to jeden z dwóch polskich maratonów narciarskich. Jest dłuższy od swojego starszego brata - Biegu Piastów - o 10 km. Zawody odbywają się w Górach Bialskich na polskich i czeskich trasach biegowych pomiędzy Stroniem Śląskim w Polsce i Starym Městem w Czechach.

 

W 2017 roku do rywalizacji we wszystkich biegach SGB Ultrabiel przystąpiło ponad 270 zawodników. W tym sezonie dla biegów na 60 km i 30 km wprowadziliśmy możliwość zmiany dystansu w trakcie rywalizacji. Na trzydziestym kilometrze można było albo ukończyć bieg i zostać sklasyfikowanym na 30 km, albo pobiec dalej na 60 km. Z takiej możliwości skorzystało wielu uczestników. Większość zdecydowała o zakończeniu biegu na “połówce” dystansu. Byli też tacy, którzy początkowo planowali pokonać 30 km trasy, a ostatecznie ukończyli główny dystans.

 

To rozwiązanie dało komfort zawodnikom, by decyzję o pokonanym dystansie podjąć na podstawie samopoczucia i oceny swoich możliwości już w trakcie biegu, jednak wprowadziło małe zamieszanie w wynikach. Zawodnicy musieli oczekiwać dłużej, niż przywykli, na wyznaczenie zwycięzców i dekoracje. Sędziowie musieli mieć pewność, kto po połowie dystansu zakończył rywalizację, a kto ją kontynuował decydując się przebiec najdłuższy polski maraton narciarski.

 

W rywalizacji na dystansie głównym - 60 km - najszybszy był Bogusław Gracz (Nordiclife) z pięciominutową przewagą przed Robertem Faronem (Remsport) i osiem minut przed Czechem Davidem Šrůtkiem (Rossignol Racing Team). W rywalizacji pań z dużą przewagą czasową zwycieżyła Emilia Romanowicz (UKS Puszcza Supraśl) wyprzedzając Jadwigę Tokarczyk (team nabiegowkach.pl / MT-Sport) i Joannę Drop. Triumfatorka tego biegu była o ponad godzinę szybsza niż druga i trzecia zawodniczka.

 

W klasyfikacji końcowej biegu na 30 km znalazło się wielu biegaczy narciarskich, którzy początkowo deklarowali udział w biegu głównym, jednak skorzystali z możliwości zakończenia biegu po połowie dystansu. Jednym z nich był Piotr Michałek z teamu nabiegowkach.pl, który zwyciężył tę rywalizację meldując się na mecie trzy i pół minuty przed Czechem Jiří Fišnarem (Atlas Craft Team). Dziesięć sekund później linię mety przekroczył Grzegorz Legierski (team nabiegowkach.pl).

 

Wśród kobiet pierwsza lokata dla Czeszki Jolany Benešovej (Redpoint Eleven Team). Drugi czas biegu dla Patrycji Balińskiej-Seweryn (team nabiegowkach.pl), a trzeci dla Ewy Marszałek (Śnieżne Trasy Krzywa Skipol).

 

Na najkrótszym dystansie zwycięzcy sprzed roku, czyli Jan Łacek i Weronika Jarecka, obronili swoje tytuły w drugiej edycji SGB Ultrabiel. Pierwszy linię mety osiągnął Jan Łacek (team nabiegowkach.pl) przed Bartoszem Franczakiem (nabiegówki.com) i Jakubem Ogorzałkiem (MKS Duszniki-Zdrój). Najszybszą z kobiet była Weronika Jarecka (Skipol.pl Team), na drugiej i trzeciej pozycji Joanna Kujawska i Martyna Michałek (obie reprezentujące team nabiegowkach.pl).

 

Pełne wyniki na wszystkich dystansach i w kategoriach wiekowych znajdziesz w dziale wyniki.

 

W lutym 2017 roku opady śniegu w Górach Bialskich były skromne, za to temperatury powietrza były dodatnie. To spowodowało, że musieliśmy zrezygnować z początkowych planów umiejscowienia startu i mety SGB Ultrabiel w Bielicach. Na szczęście dzięki gościnności partnerów po czeskiej stronie granicy, właścicieli schroniska Paprsek, biegi zaczynały się i kończyły za południową granicą. Trasa zawodów w dużej mierze pokrywała się z pętlą planowaną na początku. Warunki śniegowe nie pozwoliły jednak na wykorzystanie jej w pełni i ostatecznie długość jednego okrążenia wyniosła 15 km, zamiast 30 km, jak planowano na początku.

 

Góry Bialskie słyną z dużych opadów śniegu w marcu. - Od kiedy pamiętam po 8 marca zawsze spadło u nas dużo śniegu - mówił nam pan Henryk z Nowego Gierałtowa. Przypomnijmy tylko, że 12 marca 2016 roku podczas I edycji Ultrabiel, zawodnicy rywalizowali przy mocnych opadach białego puchu. W tym roku w tygodniu poprzedzającym SGB Ultrabiel spadło łącznie ponad 15 cm nowego śniegu. Na wysokości ponad 1000 m n.p.m. gdzie odbywała się rywalizacja tegorocznych zawodów, śniegu było bardzo dużo.

 

Przeniesienie miejsca startu SGB Ultrabiel do Czech zniechęciło do udziału niektórych zawodników. Choć początkowo do zawodów zapisanych było ponad 330 osób, wielu nie zdecydowało się na przyjazd. Byli też tacy, którzy chwalili tegoroczną lokalizację startu zawodów - Gdybyście nie zrobili tu zawodów, nigdy bym tu nie przyjechał i nie zobaczył jakie to fajne miejsce - mówił Łukasz z Warszawy.

 

Galerie zdjęć z II edycji SGB Ultrabiel zamieściliśmy na facebookowym profilu Ultrabiel.

 

WYNIKI:

MEDIA:

 

SGB Ultrabiel 2017 był biegiem finałowym Pucharu Polski PZN amatorów w biegach narciarskich w sezonie 2016/17. Publikujemy wyniki w klasyfikacji na dystansie 30 km uczestników tegorocznej edycji naszych zawodów. Punkty do klsyfikacji końcowej Pucharu Polski amatorów otrzymywali zawodnicy, którzy rywalizowali na dystansach 60 km i 30 km. Po przebiegnięciu 30 km wszyscy mieli zmierzony czas i na tej podstawie powstał ranking - klasyfikacja "30 km PPA". Dzięki takiej zasadzie zawodnicy biegnący na dystansie głównym - 60 km - nie musieli rezygnować z walki o punkty w Pucharze Polski. Do listy wyników PPA wzięto pod uwagę tylko sportowców amatorów, czyli takich, którzy przynajmniej od trzech lat nie mają licencji Polskiego Związku Narciarskiego. Wyniki klasyfikacji 30 km PPA w Ultrabiel 2017 pojawiły się z lekkim opóźnieniem, bowiem przeszły weryfikację przez przedstawiciela PZN, który zatwierdził, że na liście znajdują się wyłącznie zawodnicy bez licencji związku.

 

Źródło i fot. ultrabiel.pl

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdź nas na Facebook

Patronat nad Pucharem Polski PZN

Kalendarz Pucharu Polski PZN

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

PUCHAR MAGURKI

Bieg Popradzki

Bieszczadzki Bieg Lotników

Bieg Podhalański

Puchar Kościeliska

Bieg Hetmański

Bieg Piastów

Statystyki Odwiedzin

Dziś47
Wczoraj70
Liczba odsłon128177

1
Online
środa, 23, maj 2018